W sobotę (18 czerwca) na Rynku Manufaktury odbyło się II Łódzkie Święto Muzyki – Fête de la Musique.

Święto powstało w 1981 z inicjatywy Marcela Landowskiego (zm. 1999), francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia. Impreza miała swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku , gdzie w nagłośnionym wówczas medialnie zaproszono  wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Od tamtej pory ta masowa manifestacja na cześć muzyki rozwijała się i notowała rosnący sukces. Święto to, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się dziś znaczącym, europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne – Filharmonie, Opery, Teatry Muzyczne, szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie jak również prywatne osoby na całym świecie, organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty. Oryginalna nazwa w języku francuskim, „Fête de la Musique” czyli dosłownie po polsku  ,,Róbcie muzykę!’’,  stało się przewodnim zawołaniem do uczestnictwa w imprezie.

Na scenie ustawionej na Rynku Manufaktury wystąpili młodzi finaliści konkursów i piosenek z Łodzi ,Aleksandrowa Łódzkiego i Zgierza , a  w przerwach były  występy młodych talentów. Były też poważniejsze występy i zagrały takie zespoły jak  Galderia  i Black Radio. Galderia to zespół power metalowy z południa Francji  założony został w 2006 roku przez Seba Galderie .  Ekipa z Marsylii gra koncerty nie tylko w rodzinnej Francji, ale również w innych miejscach Europy wszędzie otrzymując pozytywne recenzje. W Polsce grali już parę razy a szczególnie w Zgierzu z którym się zaprzyjaźnili. Black Radio to młody łódzki zespół rockowy,  który powstał w  2008 roku. Ich muzyka to przede wszystkim świeżość i energia. To mocne rock and roll’owe brzmienie z Indie-rockową melodyjną  wrażliwością , ale sięgają również do grunge’u, hard rocka i elektroniki. Zagrali ponad 150 koncertów.  Dwukrotnie  grali na głównej scenie festiwalu w Jarocinie, na Przystanku Woodstock ,byli też finalistami IX edycji Must Be the Music – Tylko Muzyka.

Na zakończenie Fête de la Musique  wystąpił „Carnet de voyage”  z piosenką francuską  który zabierał nas w retrospektywną podróż od lat dwudziestych do dzisiaj. Mieliśmy więc wyjątkową okazję, aby ponownie odkryć tę część muzycznej kultury francuskiej, jej specyficzną naturę, akcent i bogatą paletę kolorów. Usłyszeliśmy piosenki Piaf, Barbara, Brel, Gainsbourg, Mouloudji, Brassens. Piosenka francuska, dumna i romantyczna uwodzi bez względu na epokę, w jakiej powstała. Było to piękne zakończenie II Łódzkiego Święta Muzyki.