W niedzielę, 5 czerwca Piaseczno stało się motoryzacyjną stolicą województwa. I nie ma w tym przesady gdyż w tym samym dniu odbywały się trzy imprezy motoryzacyjne. Pierwszą z nich była 11 edycja “Rally Piaseczno” organizowana przez AK Centrum, która odbywała się w centrum miasta. Drugą imprezą był “III Piaseczyński Zlot Pojazdów Zabytkowych” a trzecią “II Piaseczyński Rajd Pojazdów Zabytkowych” obie zorganizowane przez portal motoryzacyjny motopiaseczno.pl

DSC_8741Organizatorzy zadbali nie tylko aby zwiedzający mieli co oglądać ale można było nabyć pamiątkowe gadżety, zobaczyć pokaz profesjonalnej kosmetyki karoserii, poznać tajniki galwanizowania części samochodowych oraz skosztować pysznego jedzenia serwowanego przez 5 foodtrucków. Dodatkowo panie mogły bezpłatnie skorzystać z badań mammograficznych i cytologicznych a dla dzieci było przygotowane mini wesołe miasteczko z dmuchanymi zjeżdżalniami, watą cukrową, prażynkami, balonami z helem i innymi atrakcjami. Pokaz swoich umiejętności zaprezentowani również strażacy z Ochotniczej Straży pożarnej w Piasecznie, swoje stoisko miała także Straż Miejska, która bezpłatnie znakowała rowery. W trakcie Zlotu z głośników płynęła muzyka oraz można było wysłuchać historii właścicieli niektórych klasyków, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoim pojeździe. Pod koniec zlotu można było usłyszeć na żywo Michała Kisielewskiego, który wystąpił ze swoim hip-hopowym projektem Kolorofonia.

DSC_8650Kolejnym wyróżnionym autem został odrestaurowany od podstaw Star 28 z 1977 roku, właściciel tego auta otrzymał nagrodę dla “największego pojazdu”. Najstarszym pojazdem okazał się Austin A125 Sheerline Saloon z 1953 roku, który brał również udział w Rajdzie, zajmując 5 lokatę. W kategorii “najmniejszy pojazd” Zlotu, organizatorzy mieli najtrudniejszy orzech do zgryzienia gdyż “maluch” był jednym z najliczniej przybyłych modeli fiata. Przy nagradzaniu organizatorzy posiłkowali się dodatkowo wiekiem auta i wyłoniono zwycięzcę w kategorii “najmniejszy i najstarszy” pojazd Zlotu. Nagrodę otrzymał właściciel Fiata 126p z 1978 roku, który zdetronizował swojego głównego rywala również Fiata 126p co prawda młodszego ale z zamontowanym bagażnikiem dachowym co przesądziło o jego przegranej za względu na większe wymiary.

Kolejna edycja Zlotu i Rajdu odbędzie się w czerwcu przyszłego roku. Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów.

Zdjęcia: Szymon Zając