W niedzielę (13 listopada) w łódzkim klubie Wytwórnia wystąpi formacja Warduna.

Wardruna, norweska grupa muzyczna założona przez Einara Selvika (Gorgoroth), w listopadzie po raz pierwszy przyjedzie do Polski na koncert klubowy. Zespół, który współtworzył soundtrack do serialu „Wikingowie”, wykonuje muzykę folkową, inspirowaną norweskim spirytyzmem i runami zapisanymi w najstarszej formie alfabetu runicznego. Koncert promować będzie nowy album studyjny Wardruny, który ma ukazać się w październiku tego roku.

13.11.2016 GODZ. 20:00 (NIEDZIELA)
WARDRUNA

Ceny biletów:
130 PLN – siedzące (płyta) – przedsprzedaż

150 PLN – siedzące (płyta) – w dniu koncertu

Otwarcie bram: 19:00 / Start: 20:00

Zespół w składzie Einar Selvik, Lindy Fay Hella i Gaahl (Kristian Eivind Espedal) swój debiutancki album wydał w 2009 roku. Była to pierwsza płyta z planowanej trylogii. Muzycy komponują i wykonują utwory, wykorzystując stare nordyckie instrumenty, a teksty pisane zarówno w norweskim, jak i starym, nordyckim języku uzupełniają piękne kompozycje, budując wyjątkowy klimat.

Drugi krążek „Runaljod – Yggdrasil” ukazał się w 2013 roku i jest estetyczną kontynuacją debiutu, ale muzykom udało się nie wpaść w pułapkę powtarzania samych siebie. Gościnnie na płycie wystąpili: uznany islandzki kompozytor Hilmar Örn Hilmarsson oraz, pochodzący również z Islandii, wiodący wykonawca rímur – Steindór Andersen.

Trylogia „Runaljod”, którą w tym roku zamyka album „Ragnarok”, jest muzyczną interpretacją 24 run zapisanych w najstarszej formie runicznego alfabetu (Elder Futhark). Niektóre z nagrań zostały zarejestrowane na łonie natury, w miejscach lub okolicznościach mających znaczenie dla każdej runy. Na płycie, poza brzmieniami tradycyjnych instrumentów, pojawiają się również odgłosy lasu, wody, płonących pochodni. Nastrój uzupełniają szepczące wokale, melodyjne utwory i potężne chóry.

Chociaż muzyka Wardruny często charakteryzowana jest jako folk czy ambient, to jednak żaden z tych gatunków nie jest w stanie opisać jej wyjątkowego stylu. Trzeba go osobiście doświadczyć, żeby zrozumieć unikatowość grupy.

warduna