4 czerwca 2016 r. w hotelu andel’s w Łodzi odbyła się ósma edycja Kolacji Charytatywnej z cyklu „Przyjaciele Gotują”, organizowanej przez łódzkie Stowarzyszenie „Przyjaciele Świata”. Ponad 300 gości, znane postaci ze świata sportu, kultury i show biznesu, pyszne jedzenie, ale przede wszystkim szczytny cel tego kulinarnego wydarzenia – pomoc w leczeniu małych i dużych pacjentów trzech łódzkich placówek medycznych.

Organizatorki wydarzenia jak zwykle zadbały o atrakcyjną formę spotkania. Kolacje Przyjaciół Świata stały się już łódzką marką. Nic więc dziwnego, że w wydarzenie chętnie angażują się znane osoby, które swoją popularnością chcą wspierać tą charytatywną akcję.

1_6009101mPo raz pierwszy w historii kulinarnego cyklu, autorką kolacji była kobieta – Ewa Wachowicz, popularna jurorka programu Top Chef oraz producentka i autorka programów kulinarnych emitowanych m.in. w telewizji Polsat, Polsat Cafe i Polsat Food Network. Flirt ze smakiem według jej przepisu był prawdziwą ucztą dla podniebienia. W menu królowały produkty sezonowe, jak powiedziała Ewa Wachowicz „ W kuchni staram się myśleć sezonowo, a czerwiec to czas szparagów, rabarbaru i truskawek”. Wiosenne menu otwierała przystawka – płatki łososia marynowanego w cytrusach podane z zielonymi szparagami. Na danie główne zaserwowano consome oraz perliczkę marynowaną w cydrze z purée kalafiorowym, konfitowanym rabarbarem, sosem tymiankowym i młodymi warzywami. Na deser jurorka Top Chef przygotowała, coś co lubi najbardziej –  kruszoną bezę z truskawkami, która w połączeniu z sosem lawendowym i owsianym ciasteczkiem tworzyła idealną całość. Duży ukłon należy się szefowi kuchni hotelu andel’s Mirosławowi Jabłońskiemu, który razem ze swoim zespołem, realizował menu wymyślone i przetestowane wcześniej przez Panią Ewę.

4_6009207mWażnym punktem programu imprezy była licytacja przedmiotów przekazanych przez znane osoby, którą prowadziły: aktorka telewizyjna i teatralna – Elżbieta Romanowska i Agnieszka Kaczorowska, tancerka znana z programu „Dancing with the Stars”. Goście Kolacji nie zawiedli i z zaangażowaniem włączyli się w licytację atrakcyjnych przedmiotów. Uczestnicy aukcji, którym dopisało szczęście i niesłabnący duch walki, wylicytowali m.in. koszulkę z autografami reprezentacji Polski w piłkę nożną, fartuch Ewy Wachowicz, zaproszenie GOLD na mecz 6 czerwca Polska- Litwa w Krakowie, które przekazał na aukcję Jan Tomaszewski, również obecny na kolacji. Za najwyższą kwotę 150 tys. zł. został wylicytowany jeden z obrazów autorstwa Iwana Kulika pt. „Mały Książe”.

Podczas imprezy wolontariusze stowarzyszenia prowadzili także sprzedaż kubków i talerzyków zaprojektowanych i podpisanych dla Przyjaciół Świata przez znane gwiazdy, w tym również premierowego kubeczka podpisanego przez Ewę Wachowicz. Popularnością wśród kupujących, cieszyły się też książki jej autorstwa. Goście mogli również nabyć los i wygrać prezenty niespodzianki ufundowane przez partnerów kolacji.

3_6009073mW takcie kolacji Ewa Wachowicz orzymała statuetkę Amicus – Miłym akcentem wieczoru było również 100 lat, odśpiewane mocnym głosem 300 osób Elżbiecie Romanowskiej, która swoje urodziny, przypadające właśnie w tym dniu, postanowiła spędzić z Przyjaciółmi Świata wspierając swoją obecnością tą szczytną inicjatywę.

Tegoroczna edycja wydarzenia była pełna kobiecego wdzięku, ze względu na liczną obecność pięknych kobiet polskiego show biznesu, m.in. Katarzyny Skrzyneckiej, regularnie wspierającej Przyjaciół Świata oraz Kasi Zielińskiej, która uatrakcyjniła wieczór swoim wokalnym występem. Całe wydarzenie poprowadziła popularna prezenterka telewizyjna znana m.in. z programu „Must be the Music” – Paulina Sykut – Jeżyna. Do tego grona dołączyli również znani panowie, m.in. Jan Tomaszewski – były piłkarz oraz Maciej Nowak – krytyk teatralny i kulinarny, który wysoko ocenił potrawy z menu Ewy Wachowicz.

2_6009365mPodczas kolacji zebrano około 60 tys. zł. Nie jest to kwota ostateczna ponieważ na konto Stowarzyszenia wpływają jeszcze darowizny udziału w kolacji. Środki finansowe z tegorocznego wydarzenia zostaną przekazane na zakup sprzętu medycznego dla trzech łódzkich placówek medycznych: mobilnej, sztucznej nerki do dializ u dzieci dla Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii ICZMP w Łodzi (jedynego takiego urządzenia w łódzkich szpitalach pediatrycznych), szybkiego analizatora medycznego dla oddziału intensywnej terapii Szpitala Zakonu Bonifratów św. Jana Bożego w Łodzi oraz sprzętu rehabilitacyjnego dla Centrum Medycznego im. dr. Wacława Łęckiego.

5_6009018mJak powiedziała Agnieszka Zarembska, prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Świata”: Po raz kolejny do grona naszych przyjaciół dołączyły osoby o wielkim sercu. Z roku na rok coraz bardziej utwierdzamy się w przekonaniu, że pomagać warto, a najpiękniejszym prezentem jest obserwowanie efektów naszych działań. Pragnę również podziękować naszym Gościom, którzy mimo napiętych grafików wspierają działania Stowarzyszenia, uczestnicząc w tak ważnym dla nas wydarzeniu.