W Łodzi od 1 września 2016 roku przy ul. Czajkowskiego 14 powstanie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Szkoła będzie zajmowała się kształceniem pływaków.

Przy ul. Czajkowskiego 14 znajduje się obecnie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1. Jest w nim m.in basen z 6 torami o długości 25 metrów. – Od 1992 roku zajmujemy się pływaniem. W nowym gimnazjum chcemy stworzyć dwie, a nawet trzy klasy. Trzecia będzie o specjalizacji: piłka wodna. Myślimy nawet o liceum – mówi Aleksandra Bonisławska, dyrektor ZSO nr 1. – Oprócz pływania kształcimy także przyszłych tenisistów stołowych, koszykarzy, siatkarzy, brydżystów oraz tancerzy – dodaje.

W gimnazjum będzie pracowała kadra z ZSO nr 1. Obecnie jest zatrudnionych trzech trenerów pływania. – Trudno znaleźć charyzmatycznych trenerów. Do gimnazjum będziemy zatrudniali w miarę potrzeb – stwierdza Bonisławska. W szkole jest planowane co najmniej 16 godzin tygodniowo zajęć z pływania.

Po stworzeniu gimnazjum będzie mogło ono aplikować o środki ministerialne z Polskiego Związku Pływackiego (PZP). Są to kwoty uzależnione od wyników zawodników (od 60 do 600 tys. zł).

Obecnie nie wiadomo, kto będzie dyrektorem nowej szkoły. Wydział Edukacji planuje rozpisać konkurs na to stanowisko. Zgodę na powstanie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego wyraziła Rada Miejska.