Ogród Zoologiczny stanie się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki temu zabiegowi ma powstać Orientarium.

Spółka zarządzająca Ogrodem Zoologicznym ma posiadać w tym roku do dyspozycji 8,6 mln zł i 72 mln zł tzw. kapitału niepieniężnego (prawa własności, naniesienia, sprzęt, przynależności do organizacji, ekspertyzy i prawo do nakładów). Dopiero od 2019 roku czyli po zakończeniu inwestycji Orientarium ma przynosić zyski.

Źródłem przychodów dla Orientarium mają być głównie wpływy z biletów, ze sprzedaży pamiątek i powierzchni reklamowych. Obecnie ceny biletów w ZOO są jedne z najtańszych w Polsce. Jednak mają stopniowo drożeć. Pieniądze na budowę Orientarium będą pochodzić z kredytu na 15 lat.

Orientarium zajmie połowę ZOO. Znajdzie się na terenach najbardziej zdegradowanych. Zostanie wyciętych ok. 400 drzew. Są to jednak nowe nasadzenia.

Bilety do Orientarium mają kosztować o wiele drożej niż obecnie bilety do ZOO. Wejście do ZOO dla grup zorganizowanych znajdzie się od strony ul. Krakowskiej przy obecnym budynku administracyjnym. W Orientarium są planowane także sale konferencyjne.

Nim powstanie Orientarium w 2017 roku zostaną m.in. wyremontowane alejki, małpiarnia, pawilon dla małych ssaków czy wybieg dla żyraf. Powstanie strusiarnia i ranczo (obecnie mini zoo). W 2018 będzie nowy wybieg dla tygrysów, lwów, zebr oraz wyspy dla lemurów. W 2019 roku powstanie możliwość oglądania nurkowania pingwinów. Po wybudowaniu Orientarium w 2022 jest planowana budowa „Dżungli”.

Problemem dla ZOO są parkingi. Miasto chce stworzyć na przełomie 2018/2019 roku wielopoziomowe parkingi dla Aquaparku, Atlas Areny i ZOO. Przy Ogrodzie Botanicznym będzie tylko parking dla autokarów.