W weekend łódzkie teatry proponują premiery. Jutro (26 lutego) zaprezentuje sztukę „Juliusz Cezar wierzy w poranek” w reżyserii Małgorzaty Wdowik.

W Teatrze Nowym na Małej Scenie pojawi się rekonstrukcja przedstawienia z 1960 roku w reżyserii Kazimierza Dejmka „Juliusz Cezar”. – Pokazujemy, to co zostaje po spektaklu. Z przedstawienia Dejmka są recenzje i odgłosy tłumu. Rozmawialiśmy także z jedynym aktorem z tamtej obsady czyli Emilem Karewiczem – tłumaczy Anna Wdowik, reżyserka spektaklu. – W sztuce pojawia się zabawa w śledztwo. Rozumiemy to jako wydarzenie teatralne. Podstawą jest dzieło Szekspira, a Cezar to istotny motyw – dodaje. W spektaklu wystąpią: Dominika Biernat i Piotr Trojan.

W sobotę (27 lutego) Teatr pokaże Pinokio przedstawienie „Ronia, córka zbójnika” Astrid Lindgren w reżyserii Karoliny Maciejaszek. To opowieść miłości, wojnie, honorowych zbójnikach i dzikich stworach. W sztuce dzieci i młodzież poznają istotne wartości dla każdego człowieka. W spektakl są wykorzystywane elementy teatru żywego oraz lalkowego.

Obsada: Danuta Kołaczek (Lovis), Małgorzata Krawczenko (Zbój Borki, Pupiszon), Żaneta Małkowska (Zbój Mattisa), Hanna Matusiak (Zbój Borki, Pupiszon), Anna Sztuder-Mieszek (Undis, Pupiszon), Natalia Wieciech (Ronja), Ewa Wróblewska (Zbój Mattisa), Łukasz Batko (Birk), Łukasz Bzura (Mattis), Krzysztof Ciesielski (Borka)

Teatr Powszechny w niedzielę (28 lutego) na Małej Scenie pokaże premierę spektaklu „Ony” Marty Gużniowskiej w reżyserii Ewy Pilawskiej i Andrzeja Jakubasa.

Jest to czwarta część edukacyjnego cyklu „Dziecko w sytuacji”. Standardowo na premierę w ramach VIP-ów oraz prasy są zaproszone dzieci i młodzież w trudnej sytuacji społecznej i materialnej, uniemożliwiającej wizytę w teatrze. W spektaklu jest opowiedziana o utracie i poszukiwaniu bliskiej osoby. Podczas wędrówki główny bohater spotyka korowody bajkowych postaci, a droga staje się symbolem dojrzewania.

Obsada: Małgorzata Goździk, Katarzyna Grabowska, Marta Jarczewska, Jarosław Dziedzic, Jakub Firewicz, Damian Kulec, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik.