Przy al. T. Kościuszki 19 będzie siedziba Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz Konserwatora Zabytków. Powstanie m.in. lapidarium, sala konferencyjna oraz interaktywna makieta Łodzi.

W Lapidarium Detalu Architektonicznego będzie można zobaczyć sztukaterie i ozdoby z dawnych willi, kamienic czy fabryk. Od strony al. T. Kościuszki znajdzie się Miejska Pracownia Urbanistyczna. Na parterze powstanie sala konferencyjna i projekcyjna. Jest to potencjalne miejsca na szkolenia dla architektów, urbanistów oraz naukowców.Willę przy ul. Wólczańskiej zagospodaruje na swoją siedzibę Miejski Konserwator Zabytków.  Dziedziniec zastąpi ogólnodostępny pasaż. Inwestycja zostanie zakończona w 2017 roku. Jej koszt to 10 mln zł a koncepcję zagospodarowania budynków i dziedzińca przygotowało biuro Nizio Design International, to samo, które było odpowiedzialne za projekt łódzkiej wystawy podczas Expo w Mediolanie.

Krótka historia kamienicy i willi

Około 1896 roku od strony ul. Wólczańskiej została wybudowana willa na zlecenie Zofii Hirszberg. Budynek został przebudowany w 1926 roku wg projektu Jerzego Mutza. Po wojnie neorenesansową willę przejęła policja.

Kamienica od strony al. Kościuszki została wybudowana w 1910 roku. Pierwotnie miała funkcję przemysłowo-handlową, dlatego jej wygląd odbiega od sąsiednich, mieszkalnych kamienic. W 1927 roku córki Zofii Hirszberg wydzierżawiły budynek Kasie Chorych. W 1949 roku stał się on siedzibą Wydziału Ewidencji Ludności, a następnie mieścił się w nim komisariat.