W piątkowy wieczór(12lutego) w sali kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury odbył się koncert kultowego niemieckiego zespołu thrash-metalowego EXUMER. Trasa koncertowa pod nazwą ‘’Road Rage 2016’’ promuje najnowszy czwarty album ‘’The Raging Tides’’ i jubileusz XXX-lecia zespołu. Jako suporty wystąpiły łódzki Hybris , izraelska Coma 7 i grecki . Exarsis . Na koncert zjechało się mnóstwo fanów tego zespołu z całej Polski. Scena nie była oddzielona od publiczności , więc koncert zapowiadał się ciekawie.

Jako pierwsza zagrała nasza  rodzima formacja Hybris prezentując mieszankę death , thrash i progressive metalu. Zespół powstał 2012 roku , mają na koncie EP, zatytułowaną ‘’Blinded Thoughts!’’. Jak o sobie piszą – ,,Tak oto jesteśmy, młodzi, głodni i gotowi by uderzyć świat muzyki Metalowej, pięścią cynicznych refleksji!’’- co dobitnie pokazali na scenie  skutecznie rozgrzewając  publiczność.


https://www.instagram.com/p/snwe7aAJpp/?taken-by=lukaszratajczyk

Po krótkiej zamianie sprzętu na scenie pojawiła się grupa z Izraela Coma 7 grająca thrash metal z domieszką rapcore i  hardcore punka. Zespół gra  w stylu podobnym do  Rage Against The Machine i Downset , mają w swym dorobku epkę  „Hunger”. Ten mało znany u nas zespół ,  okazał się szalenie energetyczny na scenie i doskonale zaprezentował się łódzkiej publiczności.

Po nich na scenę wszedł grecki Exarsis grający typowy melodyjny thrash-metal. Zespół powstał w 2009 roku początkowo jako coverowy band , później zaczęli tworzyć własne utwory. W muzyce zespołu słychać  wpływy takich grup jak Violator, Vio-Lence  czy Nuclear Assault. Mają na koncie dwa dema i trzy pełne albumy ,a ostatni album ‘’The Human Project’’ z 2015 roku ma bardzo dobre recenzje. To wulkan energii  i mocy na scenie , grają bez przerw między utworami i  zrobił więc dobrą robotę, przygotowując scenę do występu Exumera.

Na koniec przyszedł więc czas na gwiazdę wieczoru niemiecki zespół thrash-metalowy EXUMER. Zespół został założony w 1985 roku, przez wokalistę i basistę Mem V. Steina i gitarzystę Ray’a Mensha . Exumer zyskał popularność dzięki dwóm albumom : pierwszy  ‘’Possessed by Fire’’  z 1986 uważany za jeden z najbardziej kultowych wydawnictw w historii niemieckiego thrash metalu i ‘’Rising from the Sea’’ wydany rok później . Te wydawnictwa zapewniły zespołowi występy przed tysiącami fanów w całej Europie .  Exumer z sukcesem wszedł na polski i brazylijski rynek, gdzie wydawał albumy od 1980 roku. Po częstych zmianach składu i wewnętrznych perturbacjach , zespół rozpadł się w 1990 roku , a wrócili do grania i koncertów dopiero w 2009 roku. W 2011 roku zakończyli pracę nad materiałem na pierwszą od 24 lat płytę „Fire & Damnation” to 10 utworów, stanowiących potężne uderzenie. Płyta wydana w 2012 roku ,  przywróciła zespół do światowej czołówki na rynku muzycznym i  potwierdziła status zespołu. Zespół zaczął ekspansję z nowym albumem, odwiedzając liczne festiwale w Meksyku, Południowej Ameryce i Europie. Obecnie Exumer obchodzi swoje 30-lecie z  tej okazji wydali swój czwarty longplay ‘’The Raging Tides’’ , a wszystko to dla wygłodniałej bandy thrash metalowych maniaków. Zespół występuje w składzie : Mem V. Stein – wokal, Ray Mensh – gitara, T. Schiavo – bas, Matthias Kassner – perkusja, Marc B. – gitara.

Koncert  Exumera wypadł znakomicie , po mimo upływu lat zespół nic nie stracił na dawnej świetności , wręcz przeciwnie jest  w nich mnóstwo energii  co było widać na scenie ,  a to również za sprawą charyzmatycznego wokalisty Mem V. Steina. Licznie przybyli fani byli zachwyceni , ełdek  trzeszczał w posadach były  wirowania , skoki ze sceny i noszenia na rękach w górze. Koncert zakończył się bisem , a po zakończeniu fani weszli na scenę i gratulowali zespołowi doskonałego występu . Po koncercie były liczne zdjęcia z fanami podpisywanie płyt  i autografy , można też było kupić koszulki zespołów i płyty. Podsumowując impreza muzycznie i organizacyjnie  wypadła świetnie i dawno nie byłem na tak dobrym koncercie metalowym.