Dobrą tradycją Festiwalu Soundedit są wydarzenia zamykające każdy z festiwalowych dni. Tym razem na afterparty wystąpią: Reni Jusis, 19 Wiosen oraz Bielizna. Miejsce atrakcji to pub Łódź Kaliska oraz Klub Wytwórnia. Obok polskich wykonawców pojawi się również Andy Votel, brytyjski muzyk, producent i DJ. Artysta w zaskakującej, psychodelicznej formie przypomni trylogię Pana Kleksa.

W tym roku Festiwal Soundedit potrwa od 25 do 28 października. Choć większość koncertów jest już znanych, to nie koniec ogłoszeń.

25 października (czwartek) w Klubie Wytwórnia w ramach cyklu Echo Studio wystąpi Reni Jusis. Koncert rozpocznie się po zakończeniu występu duetu Orbital.

Soundedit 2018 - Reni JusisReni Jusis

To artystka wszechstronna: piosenkarka, pisarka, autorka tekstów, muzyki i producentka nagrań. Zdobyła klasyczne wykształcenie muzyczne – dyplom obroniła na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pierwszy solowy album Jusis to „Zakręcona” (1998 r.). Płytę wypełnił emocjonujący miks muzyki R&B, funk i hip-hopu. Do drugiej płyty „Era Renifera” dołożono jeszcze elementy reggae. Kolejne lata, to kolejne muzyczne eksperymenty i poszukiwania. Muzyka dance, 2-step, house, funky, acid jazz. Większość tekstów na swoje płyty artystka pisała samodzielnie. Zdobywszy uznanie fanów muzyki klubowej została nagrodzona Fryderykami za album roku – muzyka dance i muzyka klubowa.

W 2009 r. Reni wydała płytę „Iluzjon cz.I”, która zawierała muzykę akustyczną. Wśród utworów można na niej znaleźć duety z Stanisławem Sojką, z Gabą Kulką oraz z Tomkiem Makowieckim. Płyta uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii „Album roku piosenka poetycka”. Po licznych sukcesach muzycznych i poza muzycznych artystka zrobiła sobie przerwę do roku 2014 r., kiedy to postanowiła powrócić do show-biznesu i w 2016 r. wydać płytę „Bang! „. Natomiast 21 września 2018 ukazał się ósmy album Reni Jusis, zatytułowany „Ćma”.

26 października (piątek) w klubie Łódź Kaliska pojawią się zespoły: 19 Wiosen oraz Bielizna.

Soundedit 2018 - 19 Wiosen19 Wiosen

Powstało w Łodzi w 1993 r. i z wieloma długimi przerwami istnieje na scenie szeroko pojętej muzyki niezależnej – najpierw wydając własnym sumptem kasety, stopniowo dodając do swojej dyskografii płyty laserowe i winylowe – już prawie ćwierć wieku. Od początku zespół tworzą Grzegorz „Fagot” Fajngold, znany dzisiejszym słuchaczom techno punka jako Procesor Plus i kompozytor science-fiction elektro duetu Demolka oraz Marcin Pryt, śpiewający autor słów (udzielający się też w projektach Rumory Orkiestra, Tryp,11), który z trzecim współzałożycielem 19 Wiosen, Franciszkiem Wiczem, niedawno opublikował płytę Niebiescy Kutman „Skrzydło motyle”.

Twórczość 19 Wiosen trudno jednoznacznie określić. Oprócz wyczuwalnej inspiracji kończącym dziś już ponad czterdzieści lat punkiem, na którego wpływ powołują się członkowie zespołu w wielu publicznych wystąpieniach, można dostrzec w wielowarstwowym przekazie 19 Wiosen taktykę zacierania śladów i mnożenia znaków zapytania. Sami członkowie lubią nazywać swoją twórczość: „aeropunkiem”, „punkiem niewiadomoco”, „punkiem poza czasem”, „spirytualem”, „samobójbrzmieniem”. Słychać tu bez wątpienia fascynację wczesnym big beatem i włoską piosenką z czasów świetności festiwalu w San Remo, klasyką garażowego punk oraz rhytm’n’bluesa.

Soundedit 2018 - BieliznaBielizna

Pojawiła się w połowie lat 80-tych i od razu została zaliczona do czołowych formacji Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej. Już pierwsza „radiowa” kompozycja pt. „Terrorystyczne Bojówki” dotarła do drugiego miejsca jedynej niezależnej listy przebojów realizowanej wtedy na antenie Rozgłośni Harcerskiej. Debiutancka płyta pt. „Taniec Lekkich Goryli” została przyjęta entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Chwalono „połamaną” rytmikę oraz niebanalne teksty nawiązujące do tajemniczej, polskiej egzystencji lat 80-tych. Kolejne wydawnictwa: „Wiara, Nadzieja, Miłość i Inwigilacja”, „Tag”, „Pani Jola”, ugruntowały pozycję zespołu na niezależnej scenie rock&rollowej. W 2000 r. ekipa Bielizny wydała płytę pod szyldem Doktor Granat pt. „Świadkowie Rocka.

Oprócz działalności koncertowej zespół kojarzony jest z estradową i telewizyjną aktywnością wokalisty, Jarka Janiszewskiego (pseud. Doktor), który swoje ujawnienia werbalne określa mianem wybroczyny intelektualnej. Doktor prowadził wiele niestandardowych imprez – od koncertów w Jarocinie po programy telewizyjne – „Rock Noc”.

W 2003 roku Bielizna wraz z Trzecim Programem Polskiego Radia wydała płytę pt. „W Dzikim Kraju”. Wydawnictwo otrzymało znakomite recenzje m.in. w tygodnikach „Polityka” oraz „Wprost”. Z płyty tej pochodzi piosenka pt. „Zimny Wiatr” uznawana za nieoficjalny hymn stoczniowców walczących o odzyskanie Stoczni Gdańskiej. W październiku 2009 roku ukazała się płyta pt. „Obrazki z wystawki”.  Recenzenci chwalili zespół za twarde, riffowo-funkowe granie oraz gorzki, zjadliwy komentarz do poczynań dziwnych osobników zamieszkujących kraj nad Wisłą. Zespół konsekwentnie idzie własną drogą skierowaną w stronę osobników oczekujących na niebanalną werbalno-rockandrollową przygodę.

Ważny dla Festiwalu Soundedit dzień, 27 października (sobota), podczas którego odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagrody Festiwalu – „Człowieka ze Złotym Uchem” zamknie występ brytyjskiego artysty Andy Votela. Wcześniej zagrają Mery Spolsky, Nosowska + Smolik oraz Giorgio Moroder.

Soundedit 2018 - Andy VotelAndy Votel

To brytyjski muzyk, DJ, producent płyt, projektant graficzny oraz współzałożyciel wytwórni Twisted Nerve Records. Andy rozpoczął karierę muzyczną w późnych latach 80. jako najmłodszy członek grupy Violators of the English Language. W 2000 r. muzyk zaczął nagrywać płyty solowe. Jednak zazwyczaj ukrywa się pod różnymi pseudonimami: Applehead, Anworth Kirk, Tandy Love, Xian Orphic, Slant Azymuth, Neotantrik lub Tony Deval.

Projekt „Kleksploitation” to autorskie przetworzenie obrazu i dźwięku z trylogii filmów o Panu Kleksie z lat 80. Oryginalną muzykę do nich napisał nasz tegoroczny laureat nagrody – Andrzej Korzyński.

The Orb, Orbital oraz Reni Jusis pojawią się w Łodzi podczas 10. edycji Festiwalu Soundedit. Wystąpią w czwartek, 25 października 2018 r. w Klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29).

Natomiast 26 października (piątek) zagrają: zimnofalowa legenda The Opposition oraz kultowo-klubowa Morcheeba. Ten dzień podsumuje afterparty – 19 Wiosen oraz Bielizna – w pubie Łódź Kaliska (ul. Piotrkowska 102). Koncerty w Łodzi Kaliskiej rozpoczną się o godz. 22.00, bilety na te występy kosztują 35 pln i można je kupować na stronach: ticketmaster.pl, bilety24.pl i biletomat.pl.

27 października (sobota) wystąpią: Mery Spolsky, Nosowska + Smolik i Giorgio Moroder. Tego samego dnia odbędzie się uroczysta Gala wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”. Dzień w Klubie Wytwórnia podsumuje Andy Votel projektem „Kleksploitation„.

Karnety na Festiwal Soundedit, obejmujące dni: czwartek, piątek, sobotę i niedzielę (25-28.10.2018 r.) w cenie 230 pln można nabyć na stronach: ticketmaster.pl, bilety24.pl i biletomat.pl. Bilety na czwartek, podczas którego wystąpi The Orb oraz Orbital kosztują 110 pln. Bilety na pozostałe, poszczególne dni (piątek, sobota) również kosztują 110 pln. Karnety i bilety można nabyć również w kasie Klubu Wytwórnia (ul. Łąkowa 29, tel.: +42 639 55 55, (bilety@wytwornia.pl) oraz w sieci salonów: Empik, Media Markt, Saturn.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 10. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

Zdjęcie: mat. pras. Soundedit